résztvevő színházi előadás középiskolások számára
Ha egy egész világ épül körénk hazugságokból, akkor ott tenni kell valamit. De ez már az ifjú Hamletnek sem ment könnyen. Egy őszinte gesztus vagy szó már romba dönthet mindent, és mi marad a helyén? Valahogy mégis mögöttünk kellene hagyni ezt az egészet, búcsút mondnunk neki és végleg elengedni.
Színész-drámatanárok: Benkő-Kovács Gergő, Bori Viktor, Gyombolai Gábor, Milák Melinda, Szilágyi Kata
Jelmez, kellék: Komesz Borbála és Zubor Kata
Dramaturg: Zsigó Anna
Író, rendező: Szivák-Tóth Viktor
Az előadás hossza: kb. 120’
Bemutató: 2020. szeptember 29.
Az előadás létrejöttét az EMT Tematikus Többlettámogatási pályázat és a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
Az előadás részletes adatai a szinhazineveles.hu oldalon ITT
A komplex színházi nevelési előadás (Theatre in Education – TiE) olyan színházi nevelési program, amelyben a színház eszközeivel elkészített jelenetek, jelenetsorok és a hozzájuk kapcsolódó beszélgetések, valamint a sajátos esztétika alapján illeszkedő interaktív munkaformák révén megvalósuló feldolgozás-továbbgondolás dramaturgiailag szerves egységet képez. Az előadások témája mindig valamilyen erkölcsi / társadalmi probléma, ami az embert mint a jelenben élő közösségi lényt vizsgálja. Olyan műfaj, ahol a nézőt helyezik a középpontba és módszerré vált az alkotó résztvevői jelenlét megteremtése. Ezekben az előadásokban nem az üzenet átadása, hanem a dilemma középpontba helyezése a cél. Az alkotók igyekeznek olyan kérdést, problémát hangsúlyossá tenni, aminél a többszempontúság, a több nézőpontból való vizsgálódás elkerülhetetlen. Fórumot hoznak létre, ahol egyeztetni lehet a véleményeket, ütköztetni a gondolatokat annak érdekében, hogy párbeszéd alakuljon ki a résztvevők között. Párbeszéd a különböző értékrenddel, világlátással egy osztályban ülő diákok között, párbeszéd diákok és felnőttek között. Ezek az előadások felfoghatók performatív társadalmi beavatkozásokként is.
Értelmező és kapcsolódó fogalmak: interaktív színház / alkalmazott színház (applied theatre) / performatív módszer / színházi nevelés / komplex színházi nevelési előadás / társadalmi beavatkozás / drámapedagógia / részvételi színház / TiE – Theatre in Education / színházpedagógia / politikai színház / konstruktivista pedagógia / nemformális oktatás/ közösségi színház (community theatre) /