komplex színházi nevelési előadás az általános iskolák 1-3. osztályosai számára
A Fehérlófia egy klasszikus magyar népmese, melyben olyan fontos fogalmakkal találkozhatnak a gyerekek, mint a kiválasztottság érzése, a mindenáron győzni akarás, a cserbenhagyás, a magány, az önmagammal való megküzdés, a változás képessége. A tárgyjáték eszközét is használó játék során együtt figyeljük Fehérlófia küzdelmeit, és járjuk körbe kapcsolatainak változásait.
Színész-drámatanárok: Boznánszky Anna, Bori Viktor, Kardos János
Az előadás iskolai tanteremben és színházi stúdiótérben egyaránt megvalósítható. Az előadás hossza: kb. 90′
A színházi játék a „Juventas IV. – részvételi színházi és drámapedagógiai módszerek a bűnmegelőzés szolgálatában” című projektünk keretein belül született meg. A projektet a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatta.
A komplex színházi nevelési előadás (Theatre in Education – TiE) olyan színházi nevelési program, amelyben a színház eszközeivel elkészített jelenetek, jelenetsorok és a hozzájuk kapcsolódó beszélgetések, valamint a sajátos esztétika alapján illeszkedő interaktív munkaformák révén megvalósuló feldolgozás-továbbgondolás dramaturgiailag szerves egységet képez. Az előadások témája mindig valamilyen életkori, erkölcsi vagy társadalmi probléma / jelenség, ami az embert mint a jelenben élő közösségi lényt vizsgálja. Olyan műfaj, ahol a nézőt helyezik a középpontba és módszerré vált az alkotó résztvevői jelenlét megteremtése. Ezekben az előadásokban nem az üzenet átadása, hanem a dilemma középpontba helyezése a cél. Az alkotók igyekeznek olyan kérdést, problémát hangsúlyossá tenni, aminél a többszempontúság, a több nézőpontból való vizsgálódás elkerülhetetlen. Fórumot hoznak létre, ahol egyeztetni lehet a véleményeket, ütköztetni a gondolatokat annak érdekében, hogy párbeszéd alakuljon ki a résztvevők között. Párbeszéd a különböző értékrenddel, világlátással egy osztályban ülő diákok között, párbeszéd diákok és felnőttek között. Ezek az előadások felfoghatók performatív társadalmi beavatkozásokként is. Értelmező és kapcsolódó fogalmak: interaktív színház / alkalmazott színház (applied theatre) / performatív módszer / színházi nevelés / komplex színházi nevelési előadás / társadalmi beavatkozás / drámapedagógia / részvételi színház / TiE – Theatre in Education / színházpedagógia / politikai színház / konstruktivista pedagógia / nemformális oktatás/ közösségi színház (community theatre) /