résztvevő színházi előadás középiskolások számára
Az Ökotárs Alapítvány támogatásával, az S.O.S. Krízis Alapítvány (S.O.S. Krízis Alapítvány (soskrizis.hu) és a Káva együttműködésében tizenöt alkalommal egy három modulból álló csomag keretében, kedvezményes részvételi díj mellett játsszuk MEGZABÁLLAK! című komplex színházi nevelési előadásunkat a 2024/2025-ös tanévben, Budapesten.
Terített asztal. Két végén Enikő és Csaba ül. Ez csak egy átlagos vacsora. Újra és újra. Mégis, valami folyton változik. Nem a vacsora. Inkább Csaba és Enikő viszonya. S ezáltal az asztal hossza közöttük. A férfi és a nő, a szoba mérete. Az egyik lassan betölti, leuralja a szobát, a másik szinte eltörpül mellette. Mintha egy hangosabb szótól már el is halványulna. Két ember kapcsolata megborul, abszurd fordulatot vesz. Mégis, tízezerszám élünk benne.
Színházat, együttgondolkodást és részvételt kínálunk vendégeinknek a két ember közti hatalmi viszonyok témakörében.
A játék során előre elkészített és improvizált színházi jelenetek váltják egymást feszes dramaturgia rendben a résztvevőknek szóló ún. nyitásokkal, amikor a jelen lévő középiskolai osztály tagjai kapnak érdemi lehetőséget a történethez és a történetbe való bekapcsolódásra beszélgetések, viták és különböző színházi, drámapedagógiai formák alkalmazásával.
Célcsoport: a középiskolák 10-12. évfolyamosai
Játékidő: kb. 135’
Színész-drámatanárok: Milák Melinda, Takács Gábor
Író-dramaturg: Kovács Dániel Ambrus
Látványterv és rendezés: Kovács Dániel Ambrus
Olyan – budapesti és pest vármegyei középiskolai osztályok jelentkezését várjuk, akik örömmel vesznek részt a programban, kevésbé jutnak el hozzájuk érzékenyítő programok és vállalják a komplex csomag mindhárom modulján való részvételt:
- Megzabállak! című komplex színházi nevelési előadás (helyszín: Káva Műhely: 1117 Budapest, Kőrösy József utca 17.),
- S.O.S. Krízis Alapítvány – a komplex színházi nevelési előadás utáni 1-2 hétben megvalósuló – foglalkozása az iskolában,
- részvétel az S.O.S. Krízis Alapítvány által koordinált kutatásban (anonim, kérdőíves attitűdvizsgálat az előadás előtt és után).
Előzetes időpontok már foglalhatók Kertész Fanninál a solyomnagy.fanni@kavaszinhaz.hu címen és/vagy +36 30 555 4269 mobilszámon.
Az előadás iskolai tanteremben és színházi stúdiótérben egyaránt megvalósítható.
A komplex színházi nevelési előadás (Theatre in Education – TiE) olyan színházi nevelési program, amelyben a színház eszközeivel elkészített jelenetek, jelenetsorok és a hozzájuk kapcsolódó beszélgetések, valamint a sajátos esztétika alapján illeszkedő interaktív munkaformák révén megvalósuló feldolgozás-továbbgondolás dramaturgiailag szerves egységet képez. Az előadások témája mindig valamilyen életkori, erkölcsi vagy társadalmi probléma / jelenség, ami az embert mint a jelenben élő közösségi lényt vizsgálja. Olyan műfaj, ahol a nézőt helyezik a középpontba és módszerré vált az alkotó résztvevői jelenlét megteremtése. Ezekben az előadásokban nem az üzenet átadása, hanem a dilemma középpontba helyezése a cél. Az alkotók igyekeznek olyan kérdést, problémát hangsúlyossá tenni, aminél a többszempontúság, a több nézőpontból való vizsgálódás elkerülhetetlen. Fórumot hoznak létre, ahol egyeztetni lehet a véleményeket, ütköztetni a gondolatokat annak érdekében, hogy párbeszéd alakuljon ki a résztvevők között. Párbeszéd a különböző értékrenddel, világlátással egy osztályban ülő diákok között, párbeszéd diákok és felnőttek között. Ezek az előadások felfoghatók performatív társadalmi beavatkozásokként is. Értelmező és kapcsolódó fogalmak: interaktív színház / alkalmazott színház (applied theatre) / performatív módszer / színházi nevelés / komplex színházi nevelési előadás / társadalmi beavatkozás / drámapedagógia / részvételi színház / TiE – Theatre in Education / színházpedagógia / politikai színház / konstruktivista pedagógia / nemformális oktatás/ közösségi színház (community theatre) /