A Káva 1996-os létrejötte óta a magyarországi független színházi kultúra, a közoktatás és a civil társadalom határmezsgyéin működik. Főbb tevékenységeink között a komplex színházi nevelési előadások, a drámaórák, hosszú távú drámaprojektek szerepelnek. Az elmúlt negyed évszázad során létrejött közel 100 résztvevő színházi előadásunk mellett társulatunk számos drámaprojekttel, drámafoglalkozással járta be a budapesti és vidéki iskolákat, valamint nagyszabású hazai és nemzetközi projektekben vett / vesz részt.
Tevékenységünk központjában a részvételiség, a párbeszéd áll, ezért munkánk során a hagyományos színházi módszerekhez képest (vagy azokat kiegészítve) – sokszor teljesen tudatosan – elmossuk a határt színész és néző között, ezzel biztosítva, hogy a résztvevők a lehető legnagyobb mértékben formálhassák az eseményeket és kialakíthassák személyes viszonyukat a fókuszba helyezett problémához, jelenséghez.
A Káva munkája sok szállal kapcsolódik a különböző drámapedagógiai módszerekhez, az interaktív elemeket használó színházi hagyományokhoz és a közösségi színházcsináláshoz. Problémafelvető előadásaink a párbeszéd, a cselekvésen alapuló közös gondolkodás fókuszba helyezésével lehetővé teszik a résztvevőknek, hogy jobban megismerjék önmagukat és környezetüket.
Fő célunk Budapest első hivatásos TiE (Theater in Education – színház a nevelésben) együtteseként – elsősorban az 5-18 éves korosztálynak szóló – komplex előadások létrehozása és rendszeres bemutatása. Az esztétikai nevelésen túl demokráciára nevelés, mikro- és makrotársadalmi, erkölcsi-morális problémák színházi formákon keresztül történő vizsgálata tartoznak a feladataink közé. A gyerekekkel végzett munkánkban a színház eszköz is valamely fontos emberi probléma mélyebb szintű megértése felé vezető út megtalálásában. Ismerjük, és több hagyományos, illetve művészet alapú kutatás ABR[1] eredményével igazolni is tudjuk a színházi nevelés társadalmi hasznosságát – munkánkra performatív társadalmi beavatkozások sorozataként tekintünk.[2]
A brandkampányunk keretében készült kisfilmek, melyek a fent megfogalmazott szellemiséget sűrítik 1-2 percben: Elmész te a Kávába! – YouTube
[1] Art Based Research
[2] Nemzetközi DICE kutatás (www.dramanetwork.eu); Színház és Pedagógiai című elméleti és módszertani kiadványsorozatunk kötetei; A performatív módszer című kiadványunk, nyilvános kutatási jelentések.